Arabalara Verilen Değerin Ölçümü

Arabalara Verilen Değerin Ölçümü Arabalara Verilen Değerin Ölçümü Arabalara Verilen Değerin Ölçümü

ÖTV vergisinin birinci el araç alımını zorlaştırması sebebiyle kişiler daha çok ikinci al araç alım satımına yönelmektedir. Bu nedenle büyük bir sektör haline gelen ikinci el araba ticareti belirli uzmanlık alanlarını da beraberinde getirmiş ve dikkat edilmesi gereken bazı konulara vurgu yapmıştır. Öncelikle ikinci el bir aracın değerinin hesaplanmasında oto ekspertiz raporları büyük bir önem taşımaktadır. Bilgisayarlı ekspertiz seçeneğiyle daha net sonuçlara ulaşabilen araç kullanıcıları araçlarının motor gücünden parça kalitesine kadar bütün özellikleri bir rapor üzerinden aracı satın alacak kişiye sunabilmektedir.

Kilometre ve Modelin Önemi

Araç değerlerinin ölçülmesinde alıcı adaylar öncelikle aracın modelini ve kilometresini öğrenmek isterler. Bunun sebebi ise bir aracın kaç yıl aktif kullanıldığının motor kalitesi hakkında bilgi verebiliyor olmasıdır. Örneğin 2017 model bir aracın 180.000 km'de olması ile 2012 model bir aracın 180.000 km'de olması kesinlikle aynı sonuçları ortaya çıkarmayacaktır. Günümüzde özellikle fazla kilometreli araçlarda başvurulan yasa dışı yöntemlerle araçların kilometresi düşürülmekte ve araç daha az kullanılmış ve daha temizmiş gibi gösterilmeye çalışılmaktadır. Bu tür usulsüzlüklerden mağdur olmamak için araç alıcıları alacakları araçların yetkili servis kayıtlarını mutlaka detaylı bir şekilde incelemeli ve araç hakkında yapılacak her türlü ölçüm hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar. Araçların bakıma girdikleri kilometrelerin takip edilmesi de alıcılara güven verici sonuçlar sağlayacaktır.

Aracınızın Ortalama Fiyatı Nedir?

Aracınızın ortalama fiyatını belirleyebilmek için bazı web sitelerinden faydalanabilir ya da aracınızın özelliklerine göre yetkili bayilerden bilgi alabilirsiniz. Fakat buralara gitmeden önce mutlaka aracınızın modelini, kilometresini, yakıt tipini, kaç kez el değiştirdiğini, vites tipini öğrenmeli ve net bilgilerle bayilere başvurmalısınız. Örneğin dizel yakıt sistemine sahip bir araçla benzinli yakıt sistemine sahip bir aracın fiyatı arasında büyük bir farklılık olacaktır. Aynı durum otomatik vitesli bir araç ve düz vites sistemine sahip bir araç için de geçerlidir. Aracınızda yer alan ve sürücünün kullanımını kolaylaştıran ek özellikler hakkında da bilgi sahibi olursanız aracın hak ettiği değer konusunda net bir rakam elde edebilirsiniz.

Bu Site İzmir ve İlçeleri Araç Kiralama Firma ve Hizmet Bilgi Sitesidir. Amacımız Yüksek Lisans Araştırma Sitesi Oluşturmaktır.